Rola ekonomii społecznej w rozwoju społecznym i gospodarczym Europy, w tym jej pozycja jako podstawa europejskiego modelu społecznego, stopniowo zyskuje uznanie. Unia Europejska podkreśla to w wielu dokumentach, stworzyła też cały system wsparcia dla rozwoju ekonomii społecznej i przeznacza znaczne fundusze ze swojego budżetu na ten cel. Środki unijne dają każdemu państwu możliwość budowania lub uzupełnienie systemu finansowania przedsiębiorstw społecznych, tak by sukcesywnie dążyć do stworzenia kompleksowej oferty składającej się z efektywnych narzędzi finansowych, to jest adekwatnych do ich profilów działalności, wielkości, etapów i planów rozwoju oraz potrzeb.

Rozwój ekonomii społecznej w Polsce w ostatnich latach jest w dużej mierze warunkowany dostępem środków z unijnego budżetu. Zgodnie z założeniami budżetu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, na wsparcie tego sektora w latach 2014-2020 ma być przeznaczone ponad 2,7 mld zł, z czego prawie 60% stanowią środki unijne.

W poszczególnych krajach lokalne projekty są finansowane głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego (ESF) oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF). Dodatkowym źródłem wsparcia ekonomii społecznej jest EaSI – ogólnoeuropejski program w dziedzinie polityki zatrudnienia i innowacji społecznych, zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską.

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z problematyką dotyczącą budżetu UE oraz europejskich instrumentów finansowego wsparcia dla ekonomii społecznej. Słuchacz zdobywa wiedzę umożliwiającą samodzielną identyfikację pożądanego europejskiego instrumentu finansowego wsparcia rożnych działań, w tym w zakresie ekonomii społecznej. Ponadto, w ramach ćwiczeń, studenci zapoznają się z konkretnymi przykładami projektów w obszarze ekonomii społecznej oraz przygotują koncepcję własnego przedsięwzięcia w tym obszarze.