III rok

Kurs z semestru 2020/21, tworzony celem przeprowadzenia egzaminu poprawkowego w formie pisemnej zdalnie, w ramach testu obejmującego pytania zamknięte i otwarte.

III LIC filologia włoska

Język specjalistyczny z dziedziny ekonomii, przekład z j. polskiego na włoski i z j. włoskiego na j. polski.

Kurs ma na celu zapoznanie się z rozwojem języka włoskiego począwszy od łaciny klasycznej po czasy współczesne w zakresie systemu fonetycznego, morfologicznego i syntaktycznego.

Oprócz tego, student zaznajamia się z historią języka włoskiego, która obejmuje: czynniki historyczne, geograficzne i strukturalne.

Treści merytoryczne:

Główne etapy rozwoju łaciny; łacina potoczna - cechy szczególne.
Diachronia wewnętrzna: rozwój samogłosek i spółgłosek w języku włoskim.
Zmiany w systemie morfologicznym i składniowym.
Zmiany leksykalne i semantyczne.
Cechy włoskiego XIV i XV wieku podstawie lektury i analizy fragmentów tekstów Dantego, Petrarki, Boccaccia (ortografia i fonetyka, morfologia, składnia, słownictwo).

Florencki charakter włoskiego. Główne etapy rozwoju języka włoskiego: pierwsze dokumenty napisane w językach włoskich (volgari), Dante Alighieri i jego poglądy na języki; dyskusje o języku w XV wieku, szesnastowieczne dyskusje o języku (tzw. questione della lingua) i pierwsze włoskie gramatyki, Accademia della Crusca i Vocabolario della Crusca, proza siedemnastego i osiemnastego wieku we Włoszech - cechy językowe, rola Manzoniego w historii języka, historia języka włoskiego w XX wieku.